▶ Zenginliğe, uzun ömre ve evleneceği kadına; Cübbe boyanmış ise alacağı kadın doğuran ve sevin biri olmasına, yüzü pamukluysa dininin güzelliğine, Yazın cübbe giymek borç, hastalık vs.
▶ gibi hususlardan dolayı üzüntü ve kedere; Kışın giymek zenginliğe vee mutluluğa, sevinç ve neşeye delalet eder.
▶ (Ayrıca bakınz Kürk, Pardesü) .
▶ Cübbe Rüyası dindarlığa yorumlanır.
▶ Rüyasında yeşil bir cübbe giyindiğini görmek Cenabi Hakkın (c.c) rızasını tahsil ettiğine; siyah cübbe giyindiğini görmek, namaz ve niyazinin aksadığı için tövbeye; kendisinin bir başkasına bir cübbe giy dirdiğini görmek, bulunduğu Mahallede dindar bir kişi olarak tanındığına; cübbe giyinmiş bir adamın arkasında birlikte yürü düklerini görmek, gerek dünya ve gerek din yolunda iyi bir halde olduğuna işarettir.
▶ Kendisini cübbe giymiş görmek, cübbesi yeni işe o kimsenin bir iftiraya uğrayacağına; cübbesinin eski ve yırtık öldüğünü görmek, sıkıntı içinde bulunduğuna; yeşil bir cübbesi olduğunu görmek, ilim sahibi bir kişinin yardımına koşacağına delalet eder.
▶ Bir başka rivayete görede: Bir kimse, üzerinde cübbe olduğunu görse, evleneceği bir kadına işaret eder.
▶ Cübbe boyanmış olursa o kadın doğuran ve seven bir kadındır.
▶ Cübbenin yüzünün pamuktan olması, dinin güzelliğine işarettir.
▶ Bir kadın, astarı samurdan olan bir cübbe giydiğim görse, zalim bir kimse sebebiyle kocasına hainlik eder.
▶ Cübbe, uzun ömürdür.
▶ Cübbe, giyen için zenginliktir.
▶ Yazın cübbe giymek, hanımdan, yahut borçtan, yahut hastalık, hapis ve darlıktan üzüntü ve kedere yahut kadın için meydana gelen sıkıntı ve şiddete işarettir.
▶ Rüyada üzerinde cübbe olduğunu gören kimse, harpte ise düşmanla karşılaşır.